Vi vill ge vuxna kvinnor med arabiska som modersmål möjlighet att utveckla sitt skrivande och uttrycka sina tankar och erfarenheter – på arabiska och på enkel svenska.
Kursen genomförs i samverkan med Irakiska kulturföreningen i Malmö.
Kurstid: 12 januari – 24 april 2026
Studietakt: 50%
Sök din plats här.
Kurs på halvdistans
Kursen ska vara en trygg plats för arabisktalande kvinnor. En plats att mötas, dela erfarenheter och uttrycka sig genom skrivande. Vi vill ge verktyg för att berätta egna livsberättelser, vardagsberättelser eller fiktion. Kursen ska också stärka språkutvecklingen genom att kombinera arabiska med enkel svenska. I slutet av kursen ger vi ut en skrift med deltagarnas texter.
Kursen ges på halvdistans med fysiska träffar varje vecka. Du behöver med andra ord kunna ta dig till träffarna i Malmö för att kunna delta i kursen. Som deltagare förväntas du delta i de fysiska träffarna och aktivt delta i våra grupptextsamtal.
Kostnad och finansiering
Kursen är gratis och berättigar till studiemedel för gymnasiala studier.
Antagning
Du är arabisktalande. Det behövs annars inga särskilda förkunskaper.
För att kunna skapa en trygg miljö antar vi bara kvinnor till denna kursmodul. Vi antar löpande, vilket innebär att studieplatserna kan ta slut snabbt.
Att få undervisa i grupper i en miljö där vi hjälper varandra, den gemensamma resan i lärandet.Oscar, lärare Allmän kurs
Att varje år få möta nya människor och se vad serier kan vara. Jag ser Serieskolan som en konstutbildning och jag får följa utvecklingen av serier och vad som gör dem annorlunda. Det är det bästa med att vara lärare här.Fredrik Strömberg, lärare på Serieskolan